Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania dotyczące termografii i badania termograficznego

Pytanie: Czy Termografia jest bezpieczna?
Odpowiedź: Tak, termografia jest w 100% bezpieczną i bezinwazyjną metodą obrazowania. Nie wykorzystuje promieni rentgena i nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta.

P: Kto wykonuje obrazowanie?
O: Zdjęcia są wykonane przez biegłego termografa z certyfikatem klinicznym, który był szkolony przez American College of Clinical Thermology (Amerykański Koledż Klinicznej Termografii).

P: Kto czyta obrazy?
O: Obrazy są przesyłane drogą elektroniczną do medycznej interpretacji w EMI, która jest grupą zawodowych lekarzy ze specjalizacją w odczytywaniu skanów termograficznych.

P: Czy Termografia jest zamiennikiem mammografii?
O: Nie, te dwa badania wzajemnie się uzupełniają. Termografia obrazuje zmiany fizjologiczne a mammografia zmiany anatomiczne, dzięki czemu termografia może wykryć potencjalną obecność guza kilka lat przed tym jak jest on obrazowany przez mammografię.

P: Jak często muszę skanowanie piersi?
O: Zaleca się, aby wykonać 2 skany piersi w odległości trzech miesięcy od siebie w celu utworzenia wzoru termicznego. Następnie, coroczne badanie jest zwykle wystarczające.

P: Czy muszę mieć skierowanie od lekarza, aby wykonać skanowanie termograficzne?
O: Nie, sam o tym decydujesz. Jednakże, otrzymany raport jest pełnowartościową dokumentacją medyczną z opinią lekarską, tak więc możesz dołączyć go do swoich badań i podzielić się wynikiem z lekarzem ogólnym lub specjalistą.

P: Co, jeśli mam nieprawidłowe wyniki? Co mam zrobić?
O: Jak zawsze, wczesne wykrycie jest kluczem do dobrego leczenia i profilaktyki. Termografia to narzędzie wczesnego wykrywania zmian, które stanowić mogą czynniki ryzyka chorobowego. Nieprawidłowy wynik pozwala na zastosowanie wszelkich możliwych środków z zakresu medycyny prewencyjnej, zmiana diety i stylu życia. Daje to również możliwość do ściślejszej kontroli stanu zdrowia poprzez dodatkowe badania, lepszego zaplanowania profilaktyki i/lub planu leczenia

P: Czy moje ubezpieczenie pokrywa koszty skanowania termograficznego?
O: Obecnie w Polsce skanowanie termograficzne nie jest pokrywane przez żadne ubezpieczenie.

P: Czy mogę mieć wykonaną termografię zamiast biopsji?
O: Nie, badaniem termograficznym nie można zastąpić biopsji, choć może to pomóc i ustalić, czy biopsja jest konieczna. Wszystkie badania – termografia, USG oraz mammografia to dostępne narzędzia, których prawidłowe stosowanie chroni Twoje zdrowie i pomagają lekarzowi w podjęciu decyzji o potrzebie wykonania biopsji.

P: Czy mogę mieć badanie termograficzne gdy jestem w ciąży?
O: Tak. Skanowanie termograficzne nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, jest nieinwazyjne, nie ma styczności z ciałem pacjentki i nie podaje się kontrastów. Wykonanie tego badania jest całkowicie bezpieczne.

P: Jak szybko po zakończeniu radioterapii mogę mieć wykonany skan termograficzny?
O: Należy odczekać co najmniej 3 miesiące po zakończeniu radioterapii aby móc wykonać skan termograficzny, tylko wtedy będzie on wiarygodny.

P: Jak długo trwa skanowanie termograficzne?
O: Aby wykonać skanowanie całego ciała należy zaplanować około 45 minut, połowy ciała 25 minut a pojedynczego punktu około 10 - 15 minut. Obrazy są następnie przesyłane drogą elektroniczną do odczytu, który wykonywany jest przez lekarzy medycyny.