Wczesna diagnostyka piersi

Badanie termograficzne w medycynie prewencyjnej piersi kobiet i mężczyzn

Badanie termograficzne to wczesne wykrywanie i monitorowanie nieprawidłowej fizjologii ustanowienia czynnika ryzyka dla rozwoju lub występowania raka piersi. W rzeczywistości termografia ma zdolność do identyfikacji chorych o najwyższym stopniu ryzyka zachorowania i zwiększa efektywność wykorzystywania mammografii w procedurze prawidłowego obrazowania piersi. Pozwala lekarzowi na staranne zaplanowanie programu dalszego diagnozowania i/lub monitorowania zmian za pomocą innych standardowych testów.

Termografia piersi - KlinikaTermografii.pl

Termografia jest badaniem przesiewowym dla kobiet w każdym wieku i ma na celu ustalenie stanu wyjściowego (normalny termiczny "odcisk palca" pacjenta) a następnie na bieżąco przeprowadzana jest analiza porównawcza w celu wykrycia wszelkich fizjologicznych zmian, które uzasadniają dodatkowe testy, takie jak mammografia, USG, MRI, badania krwi, badania hormonów lub szereg innych działań.

Termografia jest szczególnie odpowiednia dla młodych kobiet między 30 i 50 rokiem życia, których gęstsze tkanki piersi utrudniają badanie mammograficzne. Test ten może zapewnić "kliniczny marker 'dla lekarza i określić obszar piersi, który wymaga szczególnie ścisłej obserwacji. Guz złośliwy rośnie szybciej, i tym samym generuje więcej promieniowania podczerwonego. Dla młodszych kobiet badania te są w szczególności ważne, ponieważ wyniki badań przesiewowych mogą prowadzić do wcześniejszego wykrywania nieprawidłowości oraz zmianach i ostatecznie przedłużyć życie.

To również doskonałe narzędzie do obserwowania wczesnych zmian występujących w okolicach sutków u mężczyzn. Fakt, iż 1% mężczyzn co roku zachorowuje na raka piersi jest mocno ignorowany w społeczeństwie czego owocem jest bardzo późna diagnoza (zazwyczaj w zaawansowanej fazie rozwoju choroby). Mężczyźni nie chodzą na regularne badania USG a mammografia w ich przypadku nie ma zastosowania. Tak, więc termografia wydaje się doskonałym rozwiązaniem nie wzbudzającym negatywnych skojarzeń.

Termografia oferuje wcześniejsze wykrycie, niż wszystkie inne narzędzia wykorzystywane przez ekspertów medycznych aktualnie używanych do wykrywania, nieprawidłowości w obrębie piersi (mammografia, USG, MRI). Termografia analizuje proces choroby (czy jest to zmiana włóknisto torbielowata naczyń, czy zakażenie).

Lekarze jeszcze nie wiedzą, jak uniknąć raka piersi. Można jednak zwiększyć swoje szanse na wykrycie raka piersi w najwcześniejszym stadium poprzez zrozumienie fizjologii i udział w programie wczesnego wykrywania.

Mammograf USG Termowizja
40% pominiętych wykryć raka u kobiet poniżej 50 roku życia; przeciętnie 83% czułości badania; 17% pominiętych wykryć raka we wszystkich grupach wiekowych; przeciętnie 83% czułości badania; 10% pominiętych wykryć raka we wszystkich grupach wiekowych; przeciętnie 90% czułości badania
20% pominiętych wykryć raka u kobiet powyżej 50 roku życia; przeciętnie 80% czułości badania;    

Średni czas podwojenia nowotworu

Wiek Średni czas podwojenia nowotworu
poniżej 50 Każde 80 Dni
50 - 70 Każde 157 Dni
powyżej 70 Każde 188 Dni


Na przykład, u kobiet poniżej 50 roku życia, średni wzrost komórek rakowych może wyglądać następująco :

90 dni - 2 komórki
1 rok - 16 komórki
2 lata - 256 komórki
3 lata - 4,896 komórki
4 lata - 65,536 komórki
5 lat - 1,048,576 komórki
6 lat - 16,777,216 komórki
7 lat - 268,435,456 komórki
8 lat - 4,294,967,296 komórki

10 lat – przypadek śmiertelnyŹródło Cancer 71:3547-3551, 1993 Age-dependent growth rate of primary breast cancer Petronella G.
M. Peer M.Sc., Jos A. A. M. Van Dijck M.Sc., André L. M. Verbeek M.D., Ph.D., Jan H. C. L. Hendriks M.D.,
Ph.D.,Roland Holland M.D., Ph.D.