Ból pleców

Przewlekły i ostry ból pleców

Termografia może być pomocna w celu potwierdzenia obecności bólu poprzez obiektywne wykrycie występowania zapalenia miejscowego i określenie jego intensywności. Może być również stosowana w celu zlokalizowania podstawowego źródła samego bólu i określenia czy pochodzi on z miejsca podejrzanego czy tez jego przyczyna umiejscowiona jest gdzie indziej.

Uszkodzenia nerwów lub podrażnienia będą widoczne jako obszary zmniejszonej temperatury (zimno). Nawet głębokie zapalenie wywołane przez uraz lub infekcję może być wykryte przez termografię.

Rodzaje bólu pleców

Ten typ bólu jest sklasyfikowany na dwa sposoby:

  • specyficzny ból - związany z podstawowym stanem zdrowia lub uszkodzeniem kręgosłupa
  • niespecyficzny ból - ból nie jest spowodowany przez poważne uszkodzenia lub choroby, ale przez skręcenie, napięcie mięśni, drobne urazy lub naciągnięcie i podrażnienie nerwu


Termografia stanowi doskonałe narzędzie obrazujące „jakość i ilość” bólu, przez co osteopaci, fizjoterapeuci, kręgarzy i ortopedzi są w stanie potwierdzić lub uzupełnić diagnozę o nowe źródło informacji. Pomaga to w postawieniu dokładniejszej diagnozy i umożliwia zastosowanie bardziej efektywnej rehabilitacji i stosowniejszego leczenia.